Karma dla psa – sucha czy mokra?
12

stycznia

Karma dla psa – sucha czy mokra?

Sprawdź horoskop miesięczny!

Prawidłowe żywienie psa wymaga nieco wiedzy i czasu, jednak dobrze dobrana karma z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia pupila. To od niej zależy, jak czuje się pies, ile ma energii, jak wygląda jego sierść. Psy karmione porządną i zdrową karmą rzadziej cierpią z powodu nadwagi i innych problemów zdrowotnych. Wielu opiekunów zastanawia się jednak, czy lepsza jest karma morka, czy sucha.

[Różne pomysły na zdrowe żywienie]

Częste, nagłe zmiany sposobu żywienia psa nie służą mu, dlatego warto od początku zdecydować się na jakiś typ karmy. Najczęstszy wybór to sklepowa karma mokra lub sucha, a także domowe posiłki, przygotowane przez opiekuna. Oto informacje o każdej z nich, z którymi warto się zapoznać.

Karma sucha

W suchej karmie znajduje się wiele wartościowych składników, o ile oczywiście wybieramy dobrej jakości produkt. To skondensowane żywienie – w karmie znajduje się mniej, niż 10% wody, jest ona treściwa i bardzo kaloryczna. Dzięki temu pies musi zjeść jej mniej, by być najedzonym i dostarczyć sobie energii. To sprawia, że karma sucha jest ekonomiczna. Bardzo łatwo jest też ją dawkować – to sprawia, że stanowi idealne wyjście dla osób zabieganych, o małej ilości czasu, które wolą niewiele swoich wolnych godzin poświęcić na zabawę i spacery z psem, lub szkolenie go, niż porcjowanie mięsa. Karmę suchą można też stosować jako pojedyncze nagrody w trakcie szkolenia, a jej twarda konsystencja sprawia, że całkiem nieźle ściera kamień nazębny. Czy karma sucha ma jakieś wady? Na pewno wymaga pilnowania, by pies zawsze miał w misce dużo świeżej wody. U psów ze skłonnością do otyłości najczęściej się nie sprawdza, ze względu na wysoką kaloryczność.

Mokra karma

Karmienie z pomocą mokrej karmy wiąże się z większymi wydatkami – jest mniej kaloryczna niż sucha, przez co pies zjada jej więcej. Oczywiście konieczne jest wybieranie takiej karmy, która ma wysoką jakość i dużą zawartość mięsa. Najtańsze puszki i saszetki to bardzo zły wybór, ponieważ zawierają mało mięsa i dużo składników – wypełniaczy o znikomych walorach odżywczych. Karmę morką podaje się równe wygodnie, co suchą. Z jej pomocą łatwiej jest kontrolować dzienne spożycie kalorii i pilnować wagi psa. Zapobiega też odwodnieniu, ponieważ zawiera sporo wody w swoim składzie. Jej zaletą jest także dostępność w puszkach lub saszetkach, co ułatwia podawanie odmierzonej porcji. Główną wadą tego sposobu żywienia jest cena dobrej jakości mokrej karmy.

Najlepsza karma dla psa

Jaką podjąć decyzję?

W ramach zbilansowania żywienia psa w zdrowy sposób warto mieszać oba typy karm. Ważne jest, by trzymać się jednego typu karmy i podawać obie regularnie, by zapobiec rozstrojowi żołądka u psa. Trzeba tez bezwzględnie celować w wysoką jakość.

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.