Żywienie kotów po kastracji i sterylizacji
2

marca

Żywienie kotów po kastracji i sterylizacji

U kotów moment dojrzałości płciowej przychodzi w trzecim lub czwartym kwartale życia czyli w okresie od 6 do 12 miesięcy. Dorosłe kocury mają nieprzyjemny zwyczaj znaczenia terenu, przez co ich właściciele, w celu pobycia się wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu, decydują się na kastrację zwierzęcia. Kotki także często się sterylizuje, ale już nie tak często, chociaż jest to zabieg bezpieczny i do tego jest w stanie pomóc w ochronie zwierząt przed wieloma chorobami, w tym także nowotworami.

Specjalna dieta

Sterylizacja jest na pewno lepszym rozwiązaniem od podawania antykoncepcji hormonalnej, która może prowadzić do rozwoju bardzo groźnych chorób. Jedynym problemem po zabiegu jest to, że kot będzie wymagał specjalnej diety. Dla niektórych osób jest to argument przeciw zabiegowi, ale dieta dla kotów sterylizowanych wcale nie jest jakoś specjalnie skomplikowana. Jej wyjątkowość polega głównie na tym, że jakość podawanych produktów powinna być wyższa. Nie musi być wcale lepsza od normalnej diety kota, ale po prostu nasze zwierzę będzie z powodu kastracji bardziej podatne na problemy związane z dietą niskiej jakości. Jeśli zapewniamy kotu najlepsze jedzenie, nie zauważymy specjalnej różnicy.

Niższa kaloryczność

Koty domowe mają tendencję do tycia i dotyczy to wszystkich kotów, ale tych po zabiegu sterylizacji w sposób szczególny. Metabolizm po kastracji zwalnia, a z dieta dla kota​wiekiem kot staje się ociężały, przez co jego aktywność fizyczna spada. Dla nas oznacza to tyle, że trzeba lepiej pilnować ilości kalorii, jakie dostaje kot. Najłatwiej jest to zrobić oczywiście za pomocą zmniejszenia porcji, ale dobrze jest też podawać kotu karmy z mniejszą zawartością tłuszczu.

Kaloryczność w żywieniu kota kastrowanego jest najważniejsza, ale nie jest to jedyna kwestia, na którą trzeba zwracać baczną uwagę. Istotne jest także odpowiednie zbilansowanie ilości podawanych minerałów, zwłaszcza sodu, magnezu i wapnia. Jeśli nasz kot zostanie wysterylizowany przed 12 miesiącem życia, czyli w momencie, kiedy powinno się odstawiać karmę dla młodych zwierzą, na taki krok trzeba zdecydować się prędzej, zaraz po zabiegu. Są to bowiem karmy z większą kalorycznością i z trochę innym bilansem minerałów.

Pamiętajmy też, że wszystkie kwestie poruszane tutaj muszą być modyfikowane dla naszego indywidualnego kotka.

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.