Jaką karmę wybrać dla kota?
2

kwietnia

Jaką karmę wybrać dla kota?

Sprawdź horoskop miesięczny!

Choć wydaje nam się, że to smak karmy ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji zwierzęcia, któremu ją serwujemy, coraz częściej możemy przekonać się o tym, że nie jest to aż tak oczywiste. Niejednokrotnie możemy usłyszeć o tym, że podczas dokonywania wyboru wskazane jest zastanowienie się również nad jej teksturą, karmę dla kota można bowiem dzielić mówiąc zarówno o jej suchym, jak i mokrym odpowiedniku.

To właśnie mokra karma jest przez wiele kotów wybierana ze szczególnie dużym entuzjazmem, a świeże kawałki mięsa w apetycznym sosie mają spore szanse na bycie pochłoniętymi ze smakiem. Suche granulki nie są aż tak apetyczne i zwykle trudno je porównywać z mokrą karmą. Jeśli więc ktoś uważa, że jego kot nie preferuje jakiejkolwiek karmy, warto zastanowić się nad tym, czy problemem nie jest przede wszystkim niewłaściwe podejście do samego kociego żywienia i serwowanie mu karmy suchej w dużych ilościach podczas gdy to jej mokry odpowiednik jest tym, na który należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Co ciekawe, zainteresowanie kota karmą mokrą może się okazać atrakcyjne także z punktu widzenia właściciela, mówimy bowiem o rozwiązaniu tańszym niż karma sucha. Żywienie karmą mokrą to jednak coś więcej niż tylko sposób na oszczędność i skłonienie kota do jedzenia. To także mniejsze ryzyko pojawienia się u zwierzęcia problemów z nadwagą. Trudno się temu dziwić. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż jej suchy odpowiednik przede wszystkim dlatego, że w karma dla kota​większym stopniu składa się z wody.

Pamiętajmy też, że kota kusi zapach podawanego mu jedzenia, jeśli więc podgrzejemy mokrą karmę ten nieskomplikowany sposób sprawi, że zyska ona w jeszcze większym stopniu na atrakcyjności. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że karma sucha musi zostać wyeliminowana w całości z kociej diety. Ta ostatnia może być z powodzeniem mieszana z karmą mokrą albo polewana sosem, co z pewnością podniesie poziom jej atrakcyjności. Warto jednak pamiętać, że koty wykazują się niechęcią do jedzenia nie tylko dlatego, że nie smakuje im karma jako taka. Bywa i tak, że problemem nie jest jakość jedzenia, ale sposób jego podania. Problemem może być zarówno kształt, jak i głębokość kociej miski, co sprawia, że samo dostanie się do posiłku staje się sporym wyzwaniem. Kotom nie odpowiadają miski wąskie i głębokie, z pewnością nie będą też zadowolone, jeśli nie będziemy dbać o higienę naczynia, w jakim podawana jest im karma. Koty nie lubią też jeść w stresujących warunkach, często nie jedzą też najlepiej, jeśli same czymś się denerwują. Warto mieć to więc na uwadze na etapie diagnostyki. Wszystko co niezbędne dla Twojego pupila znajdziesz w sklepach MaxiZoo.

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.