Jaką karmę wybrać dla kota?
2

kwietnia

Jaką karmę wybrać dla kota?

Choć wydaje nam się, że to smak karmy ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji zwierzęcia, któremu ją serwujemy, coraz częściej możemy przekonać się o tym, że nie jest to aż tak oczywiste. Niejednokrotnie możemy usłyszeć o tym, że podczas dokonywania wyboru wskazane jest zastanowienie się również nad jej teksturą, karmę dla kota można bowiem dzielić mówiąc zarówno o jej suchym, jak i mokrym odpowiedniku.

To właśnie mokra karma jest przez wiele kotów wybierana ze szczególnie dużym entuzjazmem, a świeże kawałki mięsa w apetycznym sosie mają spore szanse na bycie pochłoniętymi ze smakiem. Suche granulki nie są aż tak apetyczne i zwykle trudno je porównywać z mokrą karmą. Jeśli więc ktoś uważa, że jego kot nie preferuje jakiejkolwiek karmy, warto zastanowić się nad tym, czy problemem nie jest przede wszystkim niewłaściwe podejście do samego kociego żywienia i serwowanie mu karmy suchej w dużych ilościach podczas gdy to jej mokry odpowiednik jest tym, na który należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Co ciekawe, zainteresowanie kota karmą mokrą może się okazać atrakcyjne także z punktu widzenia właściciela, mówimy bowiem o rozwiązaniu tańszym niż karma sucha. Żywienie karmą mokrą to jednak coś więcej niż tylko sposób na oszczędność i skłonienie kota do jedzenia. To także mniejsze ryzyko pojawienia się u zwierzęcia problemów z nadwagą. Trudno się temu dziwić. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż jej suchy odpowiednik przede wszystkim dlatego, że w karma dla kota​większym stopniu składa się z wody.

Pamiętajmy też, że kota kusi zapach podawanego mu jedzenia, jeśli więc podgrzejemy mokrą karmę ten nieskomplikowany sposób sprawi, że zyska ona w jeszcze większym stopniu na atrakcyjności. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że karma sucha musi zostać wyeliminowana w całości z kociej diety. Ta ostatnia może być z powodzeniem mieszana z karmą mokrą albo polewana sosem, co z pewnością podniesie poziom jej atrakcyjności. Warto jednak pamiętać, że koty wykazują się niechęcią do jedzenia nie tylko dlatego, że nie smakuje im karma jako taka. Bywa i tak, że problemem nie jest jakość jedzenia, ale sposób jego podania. Problemem może być zarówno kształt, jak i głębokość kociej miski, co sprawia, że samo dostanie się do posiłku staje się sporym wyzwaniem. Kotom nie odpowiadają miski wąskie i głębokie, z pewnością nie będą też zadowolone, jeśli nie będziemy dbać o higienę naczynia, w jakim podawana jest im karma. Koty nie lubią też jeść w stresujących warunkach, często nie jedzą też najlepiej, jeśli same czymś się denerwują. Warto mieć to więc na uwadze na etapie diagnostyki. Wszystko co niezbędne dla Twojego pupila znajdziesz w sklepach MaxiZoo.

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.