Najlepsza karma dla kotów
3

marca

Najlepsza karma dla kotów

Karma sucha

Nawet najwyższej jakości pozbawione zboża karmy suche nie powinny być podstawą diety kota. Sucha karma powoduje bowiem duże obciążenie dla nerek kota, co po latach odbije się na jego zdrowiu. Problemem jest też to, że koty większość potrzebnej im wody zdobywają właśnie z pożywienia, nie z samego picia wody, przez co ich organizmy cierpią na ustawiczne odwodnienie. Karma tego typu może być oczywiście dodatkiem do podstawowej diety kota. W przypadku posiadania większej ilości kotów w grę zazwyczaj wchodzą koszty karmy, więc można zdecydować się na podawanie także produktów z trochę niższej półki, w których są niewielkie ilości zazwyczaj ryżu i kukurydzy, ale ich podstawą wciąż jest mięso. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że w karmach bezzbożowych także znajdują się roślinne wypełniacze, ale w lepszych produktach będą to ziemniaki, które nie są idealne, ale od zbóż są znacznie lepsze. Produkty zbożowe mogą bowiem wywoływać alergie pokarmowe.

Karmy specjalistyczne

Koty są zwierzętami stosunkowo delikatnymi i często dopadają je problemy zdrowotne. Najczęściej dotyczą one nerek i całego układu moczowego. Pojawiają się zwłaszcza u zwierząt wysterylizowanych. Problemy tego typu, niebezpieczeństwo ich wystąpienia, można minimalizować za pomocą dobrej jakości karm, ale jeśli choroby się już rozwiną, będziemy zmuszeni do korzystania z specjalistycznych karm. Nie zastąpią one oczywiście lekarstw, ale są zdecydowanie ważnym elementem kuracji.

zboża

Inne pokarmy

Kotu najlepiej podawać dobre karmy i surowe mięso, a oprócz tego można jeszcze karmić go wątrobą, gotowanymi bez przypraw mięsami, niewielką ilością nabiału, gotowanymi i surowymi jajkami. Dobrym pomysłem, ale nie za często, są także ryby z puszek. Nie za dobrym pomysłem jest za to wieprzowina, mleko ​oraz surowe białko jaj.


Sprawdź aktualne promocje w gazetce Selgros


Karma bytowa i uzupełniająca

Nasz kot powinien mieć dwa rodzaje karmy: karmę bytową i uzupełniającą. Karma bytowa ma za zdanie zapewniać mu odpowiednią ilość kalorii i podstawowych składników odżywczych. Karma uzupełniająca jest urozmaiceniem diety i powinna być tylko niewielkim dodatkiem, ponieważ podstawowej karmie jest już wszystko, czego potrzebuje. Karmy uzupełniające określa się często mianem karm filetowych.

Pamiętajmy, że przyzwyczajony do karmy niskich lotów kot nie będzie chciał się przestawić na lepszą karmę, ponieważ nie ma w niej sztucznych, ale szkodliwych dla niego dodatków smakowych.

 

Nowa gazetka promocyjna Polomarket już dostępna!

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.