Co warto wiedzieć o karmie dla kota?
10

marca

Co warto wiedzieć o karmie dla kota?

Wybór karmy dla kota nie jest wcale mniej skomplikowany niż ten, przed jakim stajemy zastanawiając się nad tym, jaka jest najbardziej wartościowa karma dla psów. Pojawia się wiele pytań, a my uświadamiamy sobie, jak trudne jest uzyskanie na nie odpowiedzi. Trudno dziwić się samej naszej trosce skoro prawidłowe, a jednocześnie zdrowe żywienie kota jest naprawdę ważną kwestią. Kot to przy tym drapieżnik, jego dieta powinna więc bazować przede wszystkim na mięsie. Owszem, dodatki warzywno-owocowe są ważne, nigdy jednak nie powinny one stanowić jej podstawy.

Nie można też zapominać o tym, że kot nie powinien przyjmować zbóż, choć psu nie wyrządzą one poważniejszej krzywdy. Niestety, w wielu karmach to właśnie one są szczególnie popularnym wypełniaczem i niejednokrotnie jest ich nawet więcej niż samego mięsa. Jeśli koty jedzą przede wszystkim zboża, z których trawieniem nie są w stanie sobie poradzić, nie trzeba długo czekać na efekty takiego żywienia. Bardzo często chorują, a to prowadzi do tego, że żyją krócej niż te, których dieta jest prawidłowa. W tom momencie dochodzimy do zagadnienia, które cieszy się szczególną popularnością w Internecie. Jest nim dieta BARFkarma dla kota zboża​ opracowana przez naukowców i ciesząca się wyjątkowo dużą popularnością wśród odpowiedzialnych hodowców.

Biologically Appropriate Raw Food to dieta, której celem jest maksymalne zbliżenie pożywienia serwowanego kotom domowym do tego, jakie jadłyby one, gdyby żyły w swoim naturalnym środowisku. Jej podstawą jest karmienie kota jedynie surowym jedzeniem, choć należy kłaść też duży nacisk na zróżnicowanie dostarczanych mu składników, a tym samym nie można zapominać także o podrobach, tłuszczu, surowych owocach i warzywach, a nawet o suplementach, w tym zwłaszcza o pektynach i witaminach. W sprzedaży są dziś dostępne mieszanki, które spełniają założenia tego pomysłu na żywienie, choć mamy z nimi do czynienia przede wszystkim w sklepach zoologicznych. Oczywiście, również ta dieta wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Najpoważniejsze odnosi się do samego przygotowywania potraw, te jest bowiem wyjątkowo czasochłonne. Co więcej, właściciel kota musi liczyć się z tym, że minie trochę czasu, zanim jego ulubieniec przyzwyczai się do czegoś innego niż gotowa sucha karma. Jeśli więc dieta BARF nie jest rozwiązaniem dla nas, stawiajmy przede wszystkim na wysokiej klasy mokrą karmę bez zbóż.

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.