Podstawowe kwestie w temacie karmy dla zwierząt
15

marca

Podstawowe kwestie w temacie karmy dla zwierząt

Sprawdź horoskop miesięczny!

Kupując karmę dla naszego domowego pupila trzeba rozważyć kilka kluczowych kwestii, aby zapewnić mu właściwe odżywianie:

I. Białko – ilość i pochodzenie

Typowe białka wysokiej jakości wykorzystywane w karmach dla zwierząt mają strawność na poziomie 80-90%. Lepsze karmy mają nawet białka o strawności dochodzącej do 95%. Im wyższy poziom strawności, tym lepsza karma. Najważniejsze dla tej kwestii jest oczywiście to, jakie mamy źródło białka. Najlepsze dla zwierząt domowych jest białko pochodzenia zwierzęcego, co jest dość oczywiste, ponieważ nasze psy i koty to drapieżniki, których układ pokarmowy przyzwyczajony jest do trawienia białek pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest oczywiście także to, jakie produkty zwierzęce zostały wykorzystane. Zmielone kopyta czy łożyska to produkty znacznie mniej wartościowe od mięsa drobiu.

Inna kwestia to wartość biologiczna białka. Wartość biologiczna to zawartość danym białku określonych aminokwasów, które są dla zwierząt najbardziej istotne. W najdroższych karmach znajdziemy starannie wyselekcjonowane białka o najwyższej wartości biologicznej.

II. Zawartość mięsa w karmie

Wśród hodowców panuje opinia, że najważniejszym kryterium oceny karmy jest procent mięsa w niej zawarty. Nie jest to jednak najszczęśliwsze spostrzeżenie, ponieważ mięso użyte do produkcji karmy może być bardzo różnej wartości, przez co realnie ważniejsza jest zawartość samego białka, czyli tego, co w karmie kostki dla psów​jest najważniejsze. Jeśli spojrzymy na etykietę i zauważymy, że zawartość mięsa to 80%, a zawartość białka będzie dziwnie niska, oznacza to, że zawartość mięsa została podana przed usunięciem wody, co jest po prostu przekłamaniem. Ta praktyka jest tak istotna, że wielu hodowców rozpoznaje jakość karmy po tym, czy zawartość mięsa została podana jako mięsa suchego czy z wodą.

III. Witaminy i minerały

Psy i koty są mięsożerne, ale w praktyce ich dieta nie ogranicza się do samego mięsa. Taka dieta może prowadzić do problemów związanych z nieprawidłowym rozwojem kości i wielu innych zaburzeń. Dlatego bardzo ważne jest, by podawane zwierzętom domowym karmy były dokładnie przebadane pod kątem właściwej kompozycji składników. Chodzi tu przede wszystkim o witaminy i minerały, które są niszczone w czasie przetwarzania żywności i trzeba zadbać o to, by zostały one w diecie odpowiednio uzupełnione. Badaniem karmy pod takim kątem zajmują się oczywiście odpowiednie organizacje.

Grupa radosnych właścicieli kotów - Sweet kitty

Kochamy zwierzęta! Koty pomimo ich niezależności lubią być odpowiednio dopieszczone. Nasi pupile potrzebują troski, a dbanie o nie zaczyna się od żywienia.