Żywienie kotów nie jest specjalnie skomplikowane, ale trzeba kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym skuteczność karmienia zwierzęcia będzie lepsza.
Monotonia
Kot w naturze żywi się bardzo zróżnicowanym pokarmem, bo po prostu je to, co akurat znajdzie. W warunkach karmienia karmami w domu też powinniśmy dążyć do urozmaicania jego pożywienia. W ten sposób uchronimy kota przed niedoborami i przedawkowaniem niektórych składników.
Najważniejsze jest tutaj jednak coś innego. Jeśli kot zje coś, do czego nie jest przyzwyczajony, może mieć problemy żołądkowe. Taka sytuacja nie pojawi się, jeśli karmimy kota regularnie zróżnicowanymi posiłkami. Co więcej, koty mają bardzo wyszukane podniebienie, przez co mogą bardzo grymasić przy wielu karmach, ale będą też bardzo zadowolone z urozmaicenia. Będzie to dla nich wielka przyjemność.
Jedzenie domowe
Jedzenie domowe może jak najbardziej być podawane kotom, ale nie może to być jedzenie będące resztkami z naszego stołu. Zapotrzebowanie kotów na podstawowe składniki odżywcze prezentuje się zupełnie inaczej niż jest to w przypadku człowieka. Do tego jeszcze trzeba doliczyć fakt, że wiele produktów spożywczych jedzonych przez człowieka jest dla kota toksycznych. Domowe jedzenie powinno być karmą przygotowywaną przez nas samodzielnie z mięsa dobrej jakości i suplementów diety.
Karmy gotowe
Podstawą żywienia mogą być karmy gotowe, które kupujemy w sklepach. Dostępne są one w dwóch podstawowych wersjach, czyli jako karmy suche lub jako karmy mokre. Szeroki wybór opcji na rynku sprawia paradoksalnie problemy, ponieważ można się w nim pogubić.
Karmy suche są najbardziej popularne, ponieważ są wygodne w obsłudze i w miarę tanie. Są to różnokolorowe twarde chrupki. Wadą takiej karmy jest jej nienaturalny charakter, ponieważ zwierzęta w naturze nie jedzą czegoś takiego, przez co sucha karma zalega w brzuchu zwierzęcia zanik odpowiednio namoknie. W takiej karmie jest tłuszcz, więc jej przechowywanie to też pewien problem. Powinno się to robić w szczelnym zamknięciu. Po namoczeniu karmy nie wolno jej też zostawiać w misce na dłużej, bo po prostu się zepsuje.
Jeśli podajemy kotu przede wszystkim suchą karmę, trzeba koniecznie zadbać o to, by miał zawsze dostęp do świeżej wody. Jest to konieczne, ponieważ koty zazwyczaj piją bardzo mało, przez co jeśli kot nie napije się od razu po jedzeniu, prawdopodobnie nie będzie pił w ogóle, przez co ucierpi jego trawienie i ogólna kondycja.
Sucha karma to idealne rozwiązanie przy dokarmianiu zwierząt na wpół dzikich, które nie dotrą do miski zaraz po nałożeniu karmy. Sprawdź, która karma będzie odpowiednia dla Twojego kota.