Gdy zastanawiamy się nad tym, jak zagospodarować podłoże do kuwety, często możemy usłyszeć, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać w tym celu zwykły piasek. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to metoda wolna od wad, piasek nie pochłania bowiem zapachów. Inwestycja w żwirki znajduje uzasadnienie właśnie dlatego, że kuweta staje się dzięki nim mało uciążliwa.Okazuje się jednak, że i tu nie ma mowy o prostym wyborze, same żwirki są bowiem sprzedawane pod różnymi postaciami. Najpopularniejsze są żwirki silikonowe, choć w sprzedaży są też dostępne rozwiązania bentonitowe oraz drewniane. Co warto o nich wiedzieć?
Żwirki silikonowe mają zazwyczaj postać przeźroczystych kryształków, a ich zaletą jest to, że inwestycja w nie pozwala nam na rezygnację z czyszczenia kuwety po każdym użyciu. Żwirki te są w stanie pochłaniać koci mocz gromadząc go wewnątrz granulek. Opakowanie zwykle wystarcza nam na miesięczne użytkowanie, choć najczęściej żwirek wymaga wymiany już po dwóch albo trzech tygodniach. Dużą popularnością cieszą się też żwirki bentonitowe. Ich wygląd najbardziej przypomina klasyczny żwirek, choć po nasikaniu przez kota dochodzi do jego zbrylania, dzięki czemu powstają kulki, które można łatwo usunąć. Takie żwirki są też tańsze od silikonowych i dobrze sobie radzą z pochłanianiem zapachów. Decydując się na ich stosowanie należy pamiętać, że wrzucanie ich do toalety nie jest najlepszym pomysłem, prowadzi bowiem do zatkania odpływu.
Gdy mówimy o żwirkach drewnianych musimy mieć na uwadze to, że jest to grupa charakteryzująca się wysokim stopniem zróżnicowania. Tak naprawdę jedynym punktem spójnym jest to, że są one wykonane z drewna. Niektóre z nich mają zdolność do zbrylania się, co ułatwia ich czyszczenie, można przy tym bez obaw wrzucać je do toalety. W sprzedaży dostępna jest również odmiana, która rozpada się w kontakcie z kocim moczem. Dzięki temu każde oddanie moczu przez kota nie wiąże się z obowiązkiem robienia porządku i po pewnym czasie możemy wymienić cały wkład. Pamiętajmy jednak, że to kot najczęściej wybiera żwirek, musi bowiem czuc się dobrze w kuwecie.