Minerały w diecie
Jednym z największych problemów kotów domowych są choroby układu moczowego, w tym na przykład zapalenie pęcherza oraz wytrącanie się kryształów kwasu moczowego. Podobnie jak u człowieka, kamica nerkowa ma ścisły związek z dietą, a czynnikiem ryzyka tego kłopotu jest brak kastracji kota. Nie wiemy do końca, dlaczego te choroby się rozwijają, ale weterynarze wskazują przede wszystkim na znaczenie czynników genetycznych, masy ciała oraz niewielkie ilości ruchu. Koty sprawne i szczupłe rzadziej chorują. Warto zwracać również uwagę na poziom spożycia wody kota. Im więcej będzie pił i im więcej będzie przyjmował wilgotnej karmy, tym lepiej prowadzona będzie profilaktyka chorób pęcherza. Na rynku znajdują się oczywiście także suche karmy, których spożycie w pełni zabezpieczy kota przed występowaniem problemów pod warunkiem wszakże, że będzie przyjmował odpowiednią ilość płynów.
Woda to elektrolity, więc koniecznie jest, by zdrowa dieta zawierała odpowiednie ilości minerałów. Chodzi w pierwszej kolejności o tworzenie się kryształów amoniowo-magnezowych, więc substancje składające się na te kryształy powinny być raczej minimalizowane w diecie. Trzeba mieć na uwadze, że jedna dieta może przynosić różne efekty u różnych kotów, na co wpływ ma poziom wchłaniania pierwiastków. Dlatego najlepiej jest badać poziom pH moczu kota, który powinien zawsze zamykać się w przedziale 6,0-6,5. Wszystkie odstępstwa od tej normy spowodują, że nasz kot będzie miał problemy z odkładaniem się kryształów. Zwłaszcza w przypadku kotów starszych trzeba też bacznie kontrolować poziom fosforu i sodu w moczu.
Raz w roku troskliwy opiekun kota powinien wykonywać też badania krwi i moczu swojego pupila. Badanie poziomu pH moczu można też wykonywać bez problemu w domu za pomocą specjalnych pasków lakmusowych. Kota należy też obserwować i jeśli często oddaje małe ilości moczu, należy się tym zainteresować.
Gazetka Selgros - najnowsze promocje
Żywienie kotów po kastracji
Karmy dla kastratów nie różnią się znacznie od karm dla kotów, które nie przeszły zabiegu. Podstawowa różnica polega na tym, że kaloryczność takich karm jest mniejsza oraz inaczej kształtują się proporcje niektórych składników mineralnych. Jak już zostało to powiedziane, koty różnie reagują na minerały w pożywieniu, przez co wcale nie musi to być, konieczne, ale korzystanie z takiej karmy daje nam pewność, że nasz kot otrzymuje najlepiej dopasowane pożywienie z dostępnych. Jakość w tym wypadku naprawdę ma duże znaczenie i może stanowić różnicę pomiędzy dobrym zdrowiem i problemami z pęcherzem.